O tym, jak ważna jest elastyczność, wielu przedsiębiorcom na własnej skórze pozwolił się przekonać rok 2020. Zmieniające się warunki spowodowane światową pandemią uczą działać w niepewnych czasach. Nie oznacza to jednak, że elastyczność i umiejętność szybkiej reakcji na zmiany nie będzie przydatna także i w okresach, z pozoru bardziej stabilnych.
Przekształcenia rynkowe stały się bowiem codziennością w każdym biznesie. Rozwój technologii, zmieniające się potrzeby konsumenckie, otwieranie kolejnych, konkurencyjnych biznesów, aż wreszcie powstawanie zupełnie nowych modeli usług – to także elementy, które realnie wpływają na klientów i ich emocje względem danej marki. Dlatego tak ważnym jest by Twój program lojalnościowy, także był gotowy na zmiany i reagował na nie w odpowiednim czasie.
Dwie cechy dobrego programu lojalnościowego
1. Szeroki wachlarz możliwości
Przygotowując swój program lojalnościowy, wybierz taką platformę, która umożliwi Ci różnorodne działania. Obsłuży zarówno punktowy system, jak i kupony, czy umożliwi Ci swobodny kontakt z klientami, a także zapewni elementy grywalizacji. Nie chodzi o to, byś korzystał z każdego z nich na starcie. Ważne jest to, żebyś w ogóle miał taką możliwość i mógł ją wprowadzić w razie potrzeby. Podarowanie klientowi karty, to dopiero pierwszy krok do budowania relacji. A ta, bez Twojej aktywności nigdy nie powstanie.
2. Dobra analityka
Kiedy jest czas na zmiany w programie lojalnościowym? Czy dotychczasowe działania powinny zostać zintensyfikowane? A może wręcz przeciwnie – należy zmienić ich charakter? Oczywiście, planując przekształcenia, musisz kierować się pewnymi tendencjami rynkowymi. Jeśli jednak nie posiadasz solidnej analityki, dalsze kroki nie mają sensu. Dlaczego?
Po pierwsze, aby planować kolejne działania, musisz poznać swojego klienta. Zyskać dokładne informacje o nim, w tym także danych transakcyjnych. Po drugie, tylko w ten sposób możesz ocenić skuteczność stosowanych mechanizmów. Zarówno tych, na które zdecydujesz się w pierwszym kroku, jak i później wprowadzonych. Elastyczność oznacza przecież także to, że możesz się cofnąć, gdy będzie to konieczne i powrócić do odrzuconego modelu działania.
Jak być elastycznym i wdrożyć zmiany w Twoim programie?
Choć pewnie dobrze znasz swoich klientów, niekoniecznie musisz być specjalistą od tworzenia relacji. Dlatego warto, by ewentualne zmiany skonsultować z fachowcami. Wyznaczcie cele wprowadzanych innowacji. Poddajcie program dokładnej analizie i znajdźcie jego słabe punkty, ale i mocne strony, które warte są rozwijania w dalszych etapach. Dzięki doświadczeniu specjalistów Spartavity zyskasz unikalne, dopasowane do twoich potrzeb rozwiązania, które pozwolą Ci rozwijać program i odnotowywać realny wzrost przychodów.
Korzystając ze Sparta Loyalty Platform zyskujesz także jedno narzędzie, dzięki któremu sprawnie zarządzasz różnymi procesami. Marketing, sprzedaż, analityka, kontakt z klientami, baza klientów, a także aplikacja mobilna. Sprawnie zarządzasz całą obsługą i możesz szybko reagować, jeśli Twój program lojalnościowy nie spełnia oczekiwań. Zyskujesz to, co bardzo ważne w biznesie. Elastyczność. Możliwość działania tu i teraz.